UWAGI dotyczące użytkowania trasy

autor: Grzegorz Kotas

Kilka uwag dotyczących użytkowania naszych tras biegowych.
W piątek tj. 17.02 po zrobieniu trasy narciarskiej postanowiłem przebiec pewien odcinek celem sprawdzenia jakości wykonawstwa. Po godzinie eksploatacji tras biegowych przez narciarzy widok był przygnębiający tj:
a) na prostych odcinkach /linia wysokiego napięcia? nieumiejętne czy też bezmyślne przeskakiwanie z toru do toru powodowało rozklepywanie toru
b) na Trawersie Zaburzańskim bieganie w odwrotnym kierunku niż strzałki trasy powoduje niszczenie toru poprzez podchodzenie jodełką.
c) na Padaku dewastacja 50%, pozostał tylko jeden tor. Zjazd dość szybki, częste wrotki, padający nie zasypuje dziury po upadku, i do tego schodząc bez nart w dół idzie po torach, skutecznie je niszcząc. A można zejść przecież obok trasy nie niszcząc toru.
Moje prośby do użytkowników:
1. Czujcie się gospodarzami i właścicielami naszej trasy biegowej, dbajcie o nią.
2. Gdy w torze brakuje śniegu zatrzymaj się i bokiem narty nagarnij porcje śniegu nagromadzonego na poboczu trasy.
3. Zasypuj dziury po upadku i wyrównuj tor.
4. Utrzymuj kierunek biegania, zapobiegniesz wypadkom na zjeździe i nie niszczysz tras biegowych (podchodzenie jodełką)
5. Nie chodź butami po torach.
Kilka powyższych uwag dotyczących użytkowania tras biegowych pozwoli nam na dłuższe i bardziej komfortowe korzystanie z przygotowanych tras. Jesteśmy tj. AKN RATRAK klubem amatorskim a nie milionerami i nie stać nas na częste ratrakowanie tras biegowych( skuter, paliwo)
Zdążyłem zaobserwować, że najgorszymi użytkownikami tras biegowych są narciarze z ambicjami sportowymi, którzy maja wielkie oczekiwania do trasy i wylewają żale i pretensje co do jej przygotowania i stanu, pędzą nie zwracają na nic uwagi, i nie maja czasu się zatrzymać w miejscach gdzie trzeba trasę trochę naprawić, podsypać śniegu, wyprostować tor, odrzucić gałęzie. Pędzą – sami nie wiedzą dokąd. Mistrzami już raczej nie będą.

Grzegorz Kotas
Proszę o opinię odnośnie nowego profilu naszej trasy narciarstwa biegowego

Ten wpis został opublikowany w kategorii 37. Bieg Piastów - 2013, Aktualności, Trasa Biskupice. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.