Rodzaje śniegu

Puch świeży opad śniegu występuje przy temperaturze ok. -10 stopni i przy ciszy (bez wiatru) Jest to śnieg nośny, utrudniający podchodzenie wskutek głębokiego zapadania się narciarza. Przy zjeździe ślady nart zasypują się – śnieg „kurzy”. Poniżej -8 stopni kryształki tego rodzaju śniegu stają się kruche i łatwo łamią się pod ciężarem człowieka, wywołując charakterystyczne skrzypienie.

Puch zsiadły
Przy braku wiatru puch świeży przekształca się pod wpływem swojego ciężaru w puch zsiadły.

Gips przewiany
Powstaje wówczas, gdy opadom śnieżnym towarzyszy silny wiatr. Przy wjeździe na taki śnieg zwiększa się szybkość jazdy. Narty nie zapadają się.

Gips zbity
Jest to śnieg ciężki lecz nie mokry silnie ubity wskutek oddziałowywania wiatru i własnego ciężaru. Stawia znaczny opór przy wykonywaniu ewolucji narciarskich. Narty zapadają się głęboko tworząc wyraźne bruzdy o ostrych krawędziach.

Szreń
Jeżeli po opadzie śniegu suchego nastąpi wzrost temperatury i ponowny jej spadek, na powierzchni powstaje warstwa bardzo zbitego i zlodowaciałego śniegu, który załamuje się pod ciężarem narciarza. Pod tą warstwą znajduje się przeważnie śnieg suchy.

Lodoszreń
Występuje, gdy górna część pokrywy śnieżnej zbudowana jest z warstwy silnie zlodowaciałej, matowej i nie załamującej się pod ciężarem narciarza.

Śnieg mokry
Powstaje podczas opadu przy temperaturze około 0 stopni. Topniejące kryształki zatracają kształt gwiazdek i zlepiają się w duże płatki. Obserwuje się go również w czasie odwilży i na wiosnę.Lepi się do nart utrudniając ewolucje.

Śnieg ziarnisty
Mówimy o nim gdy powierzchnia śniegu zbudowana jest z wyraźnie widocznych ziaren. Występuje przeważnie na wiosnę, gdy w ciągu dnia występuje temperatura powyżej 0 stopni a nocą jest mroźno. Na ogół obejmuje dość cienką warstwę powierzchniową. Stwarza doskonałe warunki narciarskie.

Firn
Składa się wyłacznie z dużych nieregularnych ziaren lodu, nie połączonych ze sobą i stale mokrych, sięgających do znacznych głębokości. Pomiędzy ziarnami występują pory wypełnione powietrzem. Występuje wyłącznie w okresie wiosennym, gdy również nocą utrzymuje się temperatura powyżej 0 stopni.

Śnieg sztuczny
Wytworzony technicznie śnieg przybiera od razu postać granulowaną, która układa się w pokrywę śniegu o znacznej gęstości. Jego wytrzymałość na nacisk jest 3-5 razy większa niż śniegu naturalnego. Najbardziej dogodną do jego wytwarzania jest temperatura powietrza poniżej 3 stopni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.