43. TARTU MARATON

Wreszcie po dwóch latach oczekiwania wchodzimy do gry. Jednak to nie my rozdajemy karty. Pogoda wciąż decyduje o grze. Jest śnieg – jest zabawa. Nie ma śniegu – pas. Dwa lata temu zamarzył nam się (częstochowskim ratrakom) start w kolejnym biegu narciarskim z serii Worldlopped. Po Biegu Piastów, Marcialondze i Konig Ludwig Lauf postawiliśmy na Estoński Tartu Maraton. Nie było śniegu w 2014 więc wyszły nici z biegu. Teraz jest szansa na grę, chociaż mijane wzdłuż Via Baltika nieośnieżone, litewskie i łotewskie pola oraz dziewięć Celcjuszy koło Rygi zasiały niepokój.
Po przekroczeniu granic Litwy, Łotwy, Estonii, po pokonaniu 1100km dotarliśmy do Aruli, małej miejscowości, o dziwo zasypanej śniegiem gdzie czekała na nas, czadowa, drewniana chata, w której mamy spędzić narciarski, biegowy tydzień.

DSCN7584
Leśna, sportowa osada Madsa Puhkekula z kilkunastoma domkami wypoczynkowymi

DSCN7419
Zdążyliśmy przed zmrokiem

Gdy piszę tę relację
p2

nasza czwórka:

DSCN7421
Paweł, Tadek, Danusia i ja czekamy przy kominku i małych drinkach na pozostałych czterech ratraków.
Grubo po północy powinni dotrzeć.

—————
3:45 (2:45 czasu polskiego)

Wreszcie są i to w całkiem dobrej formie.

DSCN7423
Herbatka z cytryną na powitanie Andrzeja, Danusi, Magdy i Jurka

————–
Środa – Zapoznanie z trasą

Jak miło obudzić się naturalnie, bez budzika i zobaczyć za oknem śnieżno-biały krajobraz. Dokładnie to co chciałeś zobaczyć.

DSCN7469
Nasza baza

M1
Nasza chata

Bez pośpiechu śniadanie, smarowanie nart i w drogę.
Paczka Jurka jedzie do Otepy rozeznać start na 63km. Natomiast my udajemy się do Aruli gdzie będzie startować połówka czyli 31km. Oba starty w niedzielę.
Na połówkę zapisali się Danusia i Andrzej. Pozostała szóstka zmierzy się z dwa razy dłuższym dystansem.

DSCN7428
Próba generalna Danusi. Zapina narty i …

Danusia zaczęła od startu i trenowała dzisiaj pierwsze kilometry trasy. Ja z Pawłem i Tadkiem wbiliśmy się dalej. Nieoczekiwanie od samego początku dołączył do nas młody, zagubiony wilczur i przebiegł z nami całą dzisiejszą 25 kilometrową trasę.

DSCN7431
Chcecie? Ja wam pokażę trasę (wilczurek upodobał sobie Tadka bo Tadek przeważnie biegnie pierwszy a jemu w to graj)

DSCN7435
No chłopaki nie wymiękać. Biegniemy dalej (na półmetku maratonu 31,5km)

Wrażenia z przetestowanej trasy.
Trasa szeroka, dobrze przygotowana. Bardzo pofałdowana. Pagórki non stop. Na większość można wjechać z rozpędu włączając pchanie. Nie ma długich podbiegów ani długich prostych. Dzisiaj założony tylko jeden tor. Na biegu będzie ich nawet kilkanaście.

————
Czwartek – Zapoznanie z tracą c.d.

Dzisiaj 1 na plusie. Pochmurno, troszkę wieje, na trasie leży stary śnieg a tory są lekko oblodzone. Po wczorajszym nietrafionym smarowaniu stickami przeszliśmy na klistry (baza KR20 + K22n). I tym razem każda grupa stawia sobie inne zadanie do wykonania.
Grupa Jurka (Jurek, Dana K, Andrzej, Madzia) jedzie na start do Otepy by przerobić początkowe kilometry dystansu 63 km.
Grupa Tadka (Tadek, Dana B, Paweł i ja) jedziemy do Palu (16,5km przed metą w Elva) by dobiec do mety i rozpoznać końcówkę Maratonu.

DSCN7509

Na trasie 63km jest 7 siedem check pointów
12 km – MATU
23 km – ANDE
32 km – KUUTSE
39 km – PEEBU
46,6 km – PALU
53,5 km – HELLENURME
59,2 km – KOHVIPUNKT

Na każdym bufet, punkt medyczny, smarowanie nart, możliwość wymiany kijków i autobus ewakuacyjny.
Danusia jako jedyna startuje na łusce. Narty, przy których robi się tylko ślizgi. Zostawiamy je przeważnie w boxie na samochodzie. Jakież było nasze zdziwienie na polanie w Palu gdy zobaczyliśmy, że ich tam nie ma. Szok, szukanie winnego. Tadek wraca z Danusią do chaty po narty a ja z Pawłem śmigamy w kierunku mety.

DSCN7474
Paweł na Hellenurme (9,5km do mety)

DSCN7484
Krzysiek na kilometr przed metą

DSCN7490
Finisz w Elvie – niedzielny cel każdego z nas

Gdy jedna czwórka zmierzała od Palu w kierunku mety w Elvie – druga biegła od startu w Otepie do najwyższego punktu na trasie, na 17km – Harimagi 213m npm

M2
Andrzej z Danusią

M4
Przerwa na fotkę – stąd tylko 50km do mety

—————-
Piątek – Każdy sobie rzepkę skrobie

Ranek zaskakuje nas padającym śniegiem. Lekko na plusie. Oj, będą problemy ze smarowaniem.
Zostawiliśmy na nartach wczorajsze rewelacyjnie dobrane klistry licząc na oblodzone i wyślizgane tory.

Grupa Jurka jedzie do biura zawodów w Tartu odebrać pakiety startowe a następnie będzie trenować pośrodku trasy. Zabierają naszą Danusię, która potrenuje na łączniku.
Ja z Tadkiem i Pawłem jedziemy do Otepy na stadion, na którym będziemy w niedzielę startować. Poznamy miejsce startu i wyruszymy na pierwsze kilkanaście kilometrów trasy.

DSCN7575
Jesteśmy w Uni Europejskiej (Litwa, Łotwa i Estonia należą do UE)

DSCN7546
Stadion w Otepie

DSCN7566
Tu będzie start na 63km

DSCN7562
MATU (12 km) – 100m do pierwszego bufetu
Przed każdym check pointem tablice 500, 400, 300, 200, 100m

Bardzo mało osób trenuje na trasie. Mijamy pojedyńczych biegaczy. Jest założony tylko jeden tor a od południa zaczął padać drobny śnieg klejący się do nart. Ratuję się zeskrobywaniem scyzorykiem lodu z klistrów. A co będzie jutro?

Wieczorem po treningu…
DSCN7595

————-
Sobota – Dzień przed startem czyli reisefieber

DSCN7600
Biuro zawodów rozlokowane w centrum handlowym w Tartu.

Miejscowość Tartu firmuje tylko bieg. Jest największą mieściną w zasięgu biegu.
Oddalona 42km od startu w Otepie a 25od mety w Elvie. Kłania się logistyka zwłaszcza, że mieszkamy w Aruli. Z mety będą kursować autobusy do Otepy i Aruli. Jednak trzeba wykupić bilet za 4 EUR.

DSCN7607
Odbieramy pakiety startowe

DSCN7610
Jest i mój 3536

DSCN7638
Jednym z większych stanowisk jest stanowisko firmy TOKO (żółty kolor firmowy) ze smarowaniem nart. Ceny usług astronomiczne.

P2
Smarowanie rekomendowane na stoisku SWIX

DSCN7616
Spotykamy dwóch Polaków z Mazowsza (ojciec i syn), którzy są tu już trzeci raz

Udzielają nam cennych wskazówek. Ważne by nie dać się ponieść na pierwszych kilometrach gdzie w tłumie nietrudno o wywrotkę i złamanie kijka.

Szybki powrót do chaty na obiad. Do mnie i Danusi należy szykowanie posiłków. Do Pawła palenie w kominku. Do Tadka jazda samochodem.

DSCN7651
Codziennie zupa, mięsne drugie danie z makaronem lub ryżem i obowiązkowo sałatka warzywna.

Grupa Jurka dzisiejszy, przedstartowy dzień przeznaczyła na wycieczkę do Tallina – stolicy Estonii. Tylko 250km w jedną stronę. Czy to ich nie osłabi?

M7
Turystycznie w Tallinie

Wieczorem smarowanie nart ale jak??? Raczej klistry ale czy je zatrzeć stickiem?

M8
Danusia i Andrzej przygotowują swoje narty

Zmienia się pogoda. Idzie mróz. Możliwy opad śniegu.

—————————-
Niedziela – Start

Nawet słońce pochowane przez ostatnie dni gdzieś w zaświatach postanowiło pokibicować i dodać otuchy w niedzielę ośmiu tysiącom narciarzy na trasie 43 Tartu Maraton. Od ósmej rano coraz odważniej zagląda zza korony stadionu na płytę boiska.

DSCN7664
Stadion w Otepie (start na 63km) – przybywa startujących

20150215_085254
Kuczyńskie (mama z córką) i Jurek gotowe do boju na 63km

DSCN7670
Za 15 min start. Jest dobrze ale nie najzimniej jest.

Słoneczko cały czas aż do zmierzchu będzie wysyłać pokrzepiające promienie w kierunku śmigających biegaczy.
Punktualnie o 9:00 ruszają do boju w Otepie biegacze na 63km. Trzy i pół godziny później o 12:30 wystartują w Aruli biegacze na 31 km i wbiją się dwu i pół kilometrowym łącznikiem w trasę głównego maratonu, która prowadzi do mety w Elvie.

Sprawdza się zapowiedź meteo. Mrozik, -4 stopnie. Świetnie przygotowana trasa. Szeroka z kilkunastoma torami. Dopiero ostatnie 16 km od Palu do mety biegnąc przez las zwężona do sześciu torów. Czujesz się bezpiecznie mogąc mimo rzeszy zawodników wybrać luźniejszy lub nawet pusty tor na niezliczonych zjazdach. Oczywiście pierwsze kilometry korkują się bo start na Tartu jest wspólny. Niestety nie puszczają sektorami jak na Biegu Piastów czy na Marcialondze.
Sprawdzają się uwagi poznanych Polaków. Co rusz na pierwszych kilometrach zaliczamy gigantyczne korki. Porozrzucane, połamane końcówki kijków świadczą o licznych przepychankach i wywrotkach. Dopiero gdy robi się luźniej i możesz biec, podbiegać lub zjeżdżać na maksa czujesz frajdę z biegu. Cieszy każde udane wyprzedzanie czy wjechanie z rozpędu na górkę. Z uwagą wypatrujesz tablic pokazujących co kilometr ile jeszcze do mety.
Ci co chcą zrobić lepszy wynik biegną na żelkach, rezygnują z bufetów. Co najwyżej sięgają w locie po picie. Żal łakoci i serwowanych miejscowych specjałów. Liczy się jednak każda sekunda. Znajomość trasy, bezchmurne niebo, utęsknione słońce, zmrożone tory, trafione smary (pięknie trzyma klister), autostrada torów, bardzo duża zmienność profilu trasy… niosą rewelacyjnie. Trzy kilometry przed metą punkt z kawą i dokładasz aż na wyjechanie się.

X1
Tegoroczny 43 Tartu Maraton wygrywa Norweg Roenning Eldar z czasem 2:43:41

DSCN7682
Na mecie wyświetlane czasy 31 i 63km

DSCN7712
Dziewczęta w żółtych plastronach wręczają medale

DSCN7714
Dziewczęta w czerwonych odpinają chipy

DSCN7695
Jest pamiątkowy medal z logo Tartu Maraton (biegacz na nartach)

Gdy ja upajam się pierwszymi chwilami szczęścia ukończenia maratonu

DSCN7698
Paweł i Tadek przebrani, wyluzowani buszują po sportowym miasteczku

20150215_144118
Madzia na mecie

DSCN7726
Madzia grzeje się przy ognisku w towarzystwie Jurka, w oczekiwaniu na mamę.

DSCN7734
Dotarła Danusia i już z drużyną na serwowanym grzanym piwku

DSCN7737
Przybiegła nawet Lilli a naszej drugiej Danusi wciąż nie ma.
Szarówka, ciemno, zwijają punkt z grzanym piwkiem. Tadek z Pawłem jadą autobusem na start do Otepy po nasz samochód. Grupa Jurka ewakuuje się do chaty. Ja, grzejąc się przy ognisku rozpalonym na stadionie w pobliżu mety wypatruję Danusi. Elektroniczne zegary zawieszone nad linią mety wciąż pracują czyli na trasie muszą być jeszcze jacyś zawodnicy. Wpadają pojedynczo w dużych odstępach. Umówiliśmy się z Danusią, że zadzwoni jeśli będzie schodzić z trasy. Nie dzwoni więc pewnie walczy w ciemnościach.
Wrócił Tadek z Pawłem. Jako jedyni kibice wraz z garstką organizatorów czekamy na ostatnich twardzieli-maruderów. Do zamknięcia trasy pozostała wprawdzie godzina ale czy w ciemnościach można biec?
Jakieś poruszenie, okrzyki i walenie w bandy. Z mroku w osi ostatniej prostej wyłaniają się dwie sylwetki i „raźnie” zmierzają w torach do mety. Potężna biała mysz i drobniutka … nasza Danusia.
DSCN7744
Ostatni zawodnicy na 63 i31 km, którzy ukończyli 43 Tartu Maraton razem mijają metę i ambitnie na wesoło wpisują się w historię tegorocznego biegu.

DSCN7761
Danusia i sympatyczna mysz (Estończyk Jurgen)

Wyniki Ratraków:

Ratraki na 63km

(zwycięzca 2:43:41 Norweg Roenning Eldar)

.970 – 4:02:36 – Ptak Paweł
1220 – 4:12:38 – Piesyk Tadeusz
2628 – 5:06:35 – Arabas Krzysztof
3326 – 5:35:06 – Pieprzycki Jerzy
3358 – 5:36:39 – Kuczyńska Magda
4189 – 6:40:33 – Kuczyńska Danuta

Ratraki na 31km

(zwycięzca 1:35:24 – Estończyk Jogi Mattias)

.806 – 3:18:55 – Wisełka Andrzej
1182 – 5:27:52 – Boryś Danuta

W 43 Tartu Maraton startowało 25 Polaków.

Ten wpis został opublikowany w kategorii 43. Tartu Maraton - 2015. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

188 odpowiedzi na „43. TARTU MARATON

 1. Pingback: anybunny.mobi/latest/

 2. Pingback: mobilebestporn

 3. Pingback: dudesex

 4. Pingback: http://www.moviesxxx.biz

 5. Pingback: amazingpornz.org

 6. Pingback: writeaessay

 7. Pingback: Canadian cialis

 8. Pingback: Viagra generique

 9. Pingback: writeaessay

 10. Pingback: Cialis 5 mg

 11. Pingback: Viagra 20 mg best price

 12. Pingback: Cheap cialis

 13. Pingback: Viagra cialis levitra

 14. Pingback: Viagra canada

 15. Pingback: Cialis 20 mg

 16. Pingback: Cialis online

 17. Pingback: Ambika Ahuja Jaipur Escorts

 18. Pingback: NEHA TYAGI MODEL JAIPUR ESCORTS

 19. Pingback: JAIPUR ESCORTS ALIYA SINHA

 20. Pingback: XXX PORN BANGALORE COMPANION ESCORTS

 21. Pingback: Dhruvi Jaipur Escorts

 22. Pingback: JAIPUR ESCORTS MODEL DRISHYA

 23. Pingback: Heena Khan Bangalore Escorts

 24. Pingback: Jiya Malik High Profile Jaipur Escorts Model

 25. Pingback: FUN WITH JAIPUR ESCORTS PUJA KAUR

 26. Pingback: XXX BANGALORE ESCORTS

 27. Pingback: XXX PORN SAPNA CHAUDHARY ESCORTS

 28. Pingback: Selly Arora Independent Bangalore Escorts

 29. Pingback: Enjoy With Jaipur Escorts Tanisha Walia

 30. Pingback: RUBEENA RUSSIAN BANGALORE ESCORTS

 31. Pingback: Bristy Roy Independent Bangalore Escorts

 32. Pingback: XXX PORN SRUTHI PATHAK MODEL ESCORTS

 33. Pingback: Bangalore Escorts Sneha Despandey

 34. Pingback: XXX PORN MODEL HONEY PREET ESCORTS

 35. Pingback: XXX PORN Radhika Apte Model Escort

 36. Pingback: Kolkata Escorts

 37. Pingback: Goa Escorts

 38. Pingback: Cialis prices

 39. Pingback: essayforme

 40. Pingback: Buy cialis

 41. Pingback: Cialis prices

 42. Pingback: Generic cialis

 43. Pingback: Ruby Sen Kolkata Independent Escorts

 44. Pingback: Diana Diaz Goa Independent Escorts Services

 45. Pingback: Diksha Arya Independent Escorts Services in Kolkata

 46. Pingback: Devika Kakkar Goa Escorts Services

 47. Pingback: Rebecca Desuza Goa Independent Escorts Services

 48. Pingback: Yamini Mittal Independent Escorts Services in Goa

 49. Pingback: Simmi Mittal Kolkata Escorts Services

 50. Pingback: Kolkata Escorts Services Ragini Mehta

 51. Pingback: Navya Sharma Independent Kolkata Escorts Services

 52. Pingback: Elisha Roy Goa Independent Escorts Services

 53. Pingback: Alisha Oberoi Kolkata Escorts Services

 54. Pingback: Divya Arora Goa Independent Escorts Services

 55. Pingback: Simran Batra Independent Escorts in Kolkata

 56. Pingback: Ashna Ahuja Escorts Services in Kolkata

 57. Pingback: Sofia Desai Escorts Services in Goa

 58. Pingback: Goa Escorts Services Drishti Goyal

 59. Pingback: Mayra Khan Escorts Services in Kolkata

 60. Pingback: Sruthi Pathak Escorts in Bangalore

 61. Pingback: Ambika Ahuja Jaipur Escorts Services

 62. Pingback: amateurgirls6794

 63. Pingback: sirius latest movs26

 64. Pingback: comment894

 65. Pingback: comment579

 66. Pingback: comment487

 67. Pingback: comment29

 68. Pingback: comment312

 69. Pingback: comment614

 70. Pingback: comment827

 71. Pingback: comment802

 72. Pingback: comment646

 73. Pingback: comment281

 74. Pingback: comment803

 75. Pingback: comment393

 76. Pingback: comment365

 77. Pingback: comment609

 78. Pingback: comment541

 79. Pingback: comment984

 80. Pingback: comment426

 81. Pingback: comment305

 82. Pingback: comment641

 83. Pingback: comment671

 84. Pingback: comment383

 85. Pingback: comment783

 86. Pingback: comment158

 87. Pingback: comment788

 88. Pingback: comment230

 89. Pingback: comment91

 90. Pingback: comment265

 91. Pingback: comment217

 92. Pingback: comment167

 93. Pingback: comment208

 94. Pingback: comment918

 95. Pingback: comment454

 96. Pingback: comment678

 97. Pingback: comment524

 98. Pingback: comment841

 99. Pingback: comment608

 100. Pingback: comment587

 101. Pingback: comment431

 102. Pingback: comment533

 103. Pingback: comment185

 104. Pingback: comment214

 105. Pingback: comment932

 106. Pingback: comment766

 107. Pingback: comment601

 108. Pingback: comment197

 109. Pingback: comment734

 110. Pingback: comment40

 111. Pingback: comment417

 112. Pingback: comment277

 113. Pingback: comment520

 114. Pingback: comment216

 115. Pingback: comment178

 116. Pingback: comment941

 117. Pingback: comment573

 118. Pingback: comment490

 119. Pingback: comment890

 120. Pingback: comment590

 121. Pingback: Sruthi Pathak Bangalore Female Escorts

 122. Pingback: sirius latest movs22 abdu23na7871 abdu23na24

 123. Pingback: latestvideo sirius358 abdu23na7321 abdu23na86

 124. Pingback: jigdf43g6914 afeu23na1083 abdu23na95

 125. Pingback: sfgjidfgn335 afeu23na6063 abdu23na42

 126. Pingback: tubepla88 afeu23na2966 abdu23na58

 127. Pingback: 973SJQfw2Xc

 128. Pingback: hdmobilesex.me

 129. Pingback: cialis without a doctor's prescription

 130. Pingback: Sruthi Pathak Bangalore Escorts Services

 131. Pingback: tedwap.me

 132. Pingback: Trully Independent Bangalore Escorts

 133. Pingback: click here

 134. Pingback: Trully Independent Bangalore Escorts Services

 135. Pingback: Fiza Khan Kolkata Independent Call Girls Services

 136. Pingback: cialis lowest price

 137. Pingback: ABrand

 138. Pingback: Ruchika Roy Kolkata Escorts Call Girls Services

 139. Pingback: tadalafil 40 mg

 140. Pingback: cialis pills

 141. Pingback: cialis pills for sale

 142. Pingback: cialis tablets australia

 143. Pingback: cost cialis 20mg

 144. Pingback: generic cialis 20mg

 145. Pingback: generic cialis available

 146. Pingback: generic cialis tadalafil

 147. Pingback: generic cialis tadalafil uk

 148. Pingback: tadalafil generic

 149. Pingback: tadalafil generic best price

 150. Pingback: tadalafil without a doctor prescription

 151. Pingback: cialis generic

 152. Pingback: cialis generic name

 153. Pingback: cialis generic availability

 154. Pingback: cialis generic availability 2018

 155. Pingback: cialis generic prices

 156. Pingback: cialis generic tadalafil

 157. Pingback: cialis generic pharmacy

 158. Pingback: levitra generic

 159. Pingback: sildenafil citrate

 160. Pingback: levofloxacin 750 mg

 161. Pingback: viagra 100mg

 162. Pingback: sildenafil 100mg

 163. Pingback: azithromycin 250 mg

 164. Pingback: augmentin 875 mg

 165. Pingback: amiodarone 200 mg

 166. Pingback: lipitor generic

 167. Pingback: simvastatin 20 mg

 168. Pingback: best price for viagra

 169. Pingback: diflucan 150 mg

 170. Pingback: levitra 20 mg

 171. Pingback: viagra pills

 172. Pingback: cialis 20mg tablets prices

 173. Pingback: levitra 20mg best price

 174. Pingback: biaxin generic

 175. Pingback: biaxin antibiotic

 176. Pingback: cost of biaxin antibiotic

 177. Pingback: biaxin coupon

 178. Pingback: biaxin coupons

 179. Pingback: fluoxetine hcl

 180. Pingback: fluoxetine 20 mg

 181. Pingback: prozac generic

 182. Pingback: prozac medication

 183. Pingback: fluoxetine 10 mg

 184. Pingback: alprostadil

 185. Pingback: alprostadil price

 186. Pingback: buy cialis

 187. Pingback: cialis oral jelly

 188. Pingback: 2019

Możliwość komentowania jest wyłączona.