43. TARTU MARATON

Wreszcie po dwóch latach oczekiwania wchodzimy do gry. Jednak to nie my rozdajemy karty. Pogoda wciąż decyduje o grze. Jest śnieg – jest zabawa. Nie ma śniegu – pas. Dwa lata temu zamarzył nam się (częstochowskim ratrakom) start w kolejnym biegu narciarskim z serii Worldlopped. Po Biegu Piastów, Marcialondze i Konig Ludwig Lauf postawiliśmy na Estoński Tartu Maraton. Nie było śniegu w 2014 więc wyszły nici z biegu. Teraz jest szansa na grę, chociaż mijane wzdłuż Via Baltika nieośnieżone, litewskie i łotewskie pola oraz dziewięć Celcjuszy koło Rygi zasiały niepokój.
Po przekroczeniu granic Litwy, Łotwy, Estonii, po pokonaniu 1100km dotarliśmy do Aruli, małej miejscowości, o dziwo zasypanej śniegiem gdzie czekała na nas, czadowa, drewniana chata, w której mamy spędzić narciarski, biegowy tydzień.

DSCN7584
Leśna, sportowa osada Madsa Puhkekula z kilkunastoma domkami wypoczynkowymi

DSCN7419
Zdążyliśmy przed zmrokiem

Gdy piszę tę relację
p2

nasza czwórka:

DSCN7421
Paweł, Tadek, Danusia i ja czekamy przy kominku i małych drinkach na pozostałych czterech ratraków.
Grubo po północy powinni dotrzeć.

—————
3:45 (2:45 czasu polskiego)

Wreszcie są i to w całkiem dobrej formie.

DSCN7423
Herbatka z cytryną na powitanie Andrzeja, Danusi, Magdy i Jurka

————–
Środa – Zapoznanie z trasą

Jak miło obudzić się naturalnie, bez budzika i zobaczyć za oknem śnieżno-biały krajobraz. Dokładnie to co chciałeś zobaczyć.

DSCN7469
Nasza baza

M1
Nasza chata

Bez pośpiechu śniadanie, smarowanie nart i w drogę.
Paczka Jurka jedzie do Otepy rozeznać start na 63km. Natomiast my udajemy się do Aruli gdzie będzie startować połówka czyli 31km. Oba starty w niedzielę.
Na połówkę zapisali się Danusia i Andrzej. Pozostała szóstka zmierzy się z dwa razy dłuższym dystansem.

DSCN7428
Próba generalna Danusi. Zapina narty i …

Danusia zaczęła od startu i trenowała dzisiaj pierwsze kilometry trasy. Ja z Pawłem i Tadkiem wbiliśmy się dalej. Nieoczekiwanie od samego początku dołączył do nas młody, zagubiony wilczur i przebiegł z nami całą dzisiejszą 25 kilometrową trasę.

DSCN7431
Chcecie? Ja wam pokażę trasę (wilczurek upodobał sobie Tadka bo Tadek przeważnie biegnie pierwszy a jemu w to graj)

DSCN7435
No chłopaki nie wymiękać. Biegniemy dalej (na półmetku maratonu 31,5km)

Wrażenia z przetestowanej trasy.
Trasa szeroka, dobrze przygotowana. Bardzo pofałdowana. Pagórki non stop. Na większość można wjechać z rozpędu włączając pchanie. Nie ma długich podbiegów ani długich prostych. Dzisiaj założony tylko jeden tor. Na biegu będzie ich nawet kilkanaście.

————
Czwartek – Zapoznanie z tracą c.d.

Dzisiaj 1 na plusie. Pochmurno, troszkę wieje, na trasie leży stary śnieg a tory są lekko oblodzone. Po wczorajszym nietrafionym smarowaniu stickami przeszliśmy na klistry (baza KR20 + K22n). I tym razem każda grupa stawia sobie inne zadanie do wykonania.
Grupa Jurka (Jurek, Dana K, Andrzej, Madzia) jedzie na start do Otepy by przerobić początkowe kilometry dystansu 63 km.
Grupa Tadka (Tadek, Dana B, Paweł i ja) jedziemy do Palu (16,5km przed metą w Elva) by dobiec do mety i rozpoznać końcówkę Maratonu.

DSCN7509

Na trasie 63km jest 7 siedem check pointów
12 km – MATU
23 km – ANDE
32 km – KUUTSE
39 km – PEEBU
46,6 km – PALU
53,5 km – HELLENURME
59,2 km – KOHVIPUNKT

Na każdym bufet, punkt medyczny, smarowanie nart, możliwość wymiany kijków i autobus ewakuacyjny.
Danusia jako jedyna startuje na łusce. Narty, przy których robi się tylko ślizgi. Zostawiamy je przeważnie w boxie na samochodzie. Jakież było nasze zdziwienie na polanie w Palu gdy zobaczyliśmy, że ich tam nie ma. Szok, szukanie winnego. Tadek wraca z Danusią do chaty po narty a ja z Pawłem śmigamy w kierunku mety.

DSCN7474
Paweł na Hellenurme (9,5km do mety)

DSCN7484
Krzysiek na kilometr przed metą

DSCN7490
Finisz w Elvie – niedzielny cel każdego z nas

Gdy jedna czwórka zmierzała od Palu w kierunku mety w Elvie – druga biegła od startu w Otepie do najwyższego punktu na trasie, na 17km – Harimagi 213m npm

M2
Andrzej z Danusią

M4
Przerwa na fotkę – stąd tylko 50km do mety

—————-
Piątek – Każdy sobie rzepkę skrobie

Ranek zaskakuje nas padającym śniegiem. Lekko na plusie. Oj, będą problemy ze smarowaniem.
Zostawiliśmy na nartach wczorajsze rewelacyjnie dobrane klistry licząc na oblodzone i wyślizgane tory.

Grupa Jurka jedzie do biura zawodów w Tartu odebrać pakiety startowe a następnie będzie trenować pośrodku trasy. Zabierają naszą Danusię, która potrenuje na łączniku.
Ja z Tadkiem i Pawłem jedziemy do Otepy na stadion, na którym będziemy w niedzielę startować. Poznamy miejsce startu i wyruszymy na pierwsze kilkanaście kilometrów trasy.

DSCN7575
Jesteśmy w Uni Europejskiej (Litwa, Łotwa i Estonia należą do UE)

DSCN7546
Stadion w Otepie

DSCN7566
Tu będzie start na 63km

DSCN7562
MATU (12 km) – 100m do pierwszego bufetu
Przed każdym check pointem tablice 500, 400, 300, 200, 100m

Bardzo mało osób trenuje na trasie. Mijamy pojedyńczych biegaczy. Jest założony tylko jeden tor a od południa zaczął padać drobny śnieg klejący się do nart. Ratuję się zeskrobywaniem scyzorykiem lodu z klistrów. A co będzie jutro?

Wieczorem po treningu…
DSCN7595

————-
Sobota – Dzień przed startem czyli reisefieber

DSCN7600
Biuro zawodów rozlokowane w centrum handlowym w Tartu.

Miejscowość Tartu firmuje tylko bieg. Jest największą mieściną w zasięgu biegu.
Oddalona 42km od startu w Otepie a 25od mety w Elvie. Kłania się logistyka zwłaszcza, że mieszkamy w Aruli. Z mety będą kursować autobusy do Otepy i Aruli. Jednak trzeba wykupić bilet za 4 EUR.

DSCN7607
Odbieramy pakiety startowe

DSCN7610
Jest i mój 3536

DSCN7638
Jednym z większych stanowisk jest stanowisko firmy TOKO (żółty kolor firmowy) ze smarowaniem nart. Ceny usług astronomiczne.

P2
Smarowanie rekomendowane na stoisku SWIX

DSCN7616
Spotykamy dwóch Polaków z Mazowsza (ojciec i syn), którzy są tu już trzeci raz

Udzielają nam cennych wskazówek. Ważne by nie dać się ponieść na pierwszych kilometrach gdzie w tłumie nietrudno o wywrotkę i złamanie kijka.

Szybki powrót do chaty na obiad. Do mnie i Danusi należy szykowanie posiłków. Do Pawła palenie w kominku. Do Tadka jazda samochodem.

DSCN7651
Codziennie zupa, mięsne drugie danie z makaronem lub ryżem i obowiązkowo sałatka warzywna.

Grupa Jurka dzisiejszy, przedstartowy dzień przeznaczyła na wycieczkę do Tallina – stolicy Estonii. Tylko 250km w jedną stronę. Czy to ich nie osłabi?

M7
Turystycznie w Tallinie

Wieczorem smarowanie nart ale jak??? Raczej klistry ale czy je zatrzeć stickiem?

M8
Danusia i Andrzej przygotowują swoje narty

Zmienia się pogoda. Idzie mróz. Możliwy opad śniegu.

—————————-
Niedziela – Start

Nawet słońce pochowane przez ostatnie dni gdzieś w zaświatach postanowiło pokibicować i dodać otuchy w niedzielę ośmiu tysiącom narciarzy na trasie 43 Tartu Maraton. Od ósmej rano coraz odważniej zagląda zza korony stadionu na płytę boiska.

DSCN7664
Stadion w Otepie (start na 63km) – przybywa startujących

20150215_085254
Kuczyńskie (mama z córką) i Jurek gotowe do boju na 63km

DSCN7670
Za 15 min start. Jest dobrze ale nie najzimniej jest.

Słoneczko cały czas aż do zmierzchu będzie wysyłać pokrzepiające promienie w kierunku śmigających biegaczy.
Punktualnie o 9:00 ruszają do boju w Otepie biegacze na 63km. Trzy i pół godziny później o 12:30 wystartują w Aruli biegacze na 31 km i wbiją się dwu i pół kilometrowym łącznikiem w trasę głównego maratonu, która prowadzi do mety w Elvie.

Sprawdza się zapowiedź meteo. Mrozik, -4 stopnie. Świetnie przygotowana trasa. Szeroka z kilkunastoma torami. Dopiero ostatnie 16 km od Palu do mety biegnąc przez las zwężona do sześciu torów. Czujesz się bezpiecznie mogąc mimo rzeszy zawodników wybrać luźniejszy lub nawet pusty tor na niezliczonych zjazdach. Oczywiście pierwsze kilometry korkują się bo start na Tartu jest wspólny. Niestety nie puszczają sektorami jak na Biegu Piastów czy na Marcialondze.
Sprawdzają się uwagi poznanych Polaków. Co rusz na pierwszych kilometrach zaliczamy gigantyczne korki. Porozrzucane, połamane końcówki kijków świadczą o licznych przepychankach i wywrotkach. Dopiero gdy robi się luźniej i możesz biec, podbiegać lub zjeżdżać na maksa czujesz frajdę z biegu. Cieszy każde udane wyprzedzanie czy wjechanie z rozpędu na górkę. Z uwagą wypatrujesz tablic pokazujących co kilometr ile jeszcze do mety.
Ci co chcą zrobić lepszy wynik biegną na żelkach, rezygnują z bufetów. Co najwyżej sięgają w locie po picie. Żal łakoci i serwowanych miejscowych specjałów. Liczy się jednak każda sekunda. Znajomość trasy, bezchmurne niebo, utęsknione słońce, zmrożone tory, trafione smary (pięknie trzyma klister), autostrada torów, bardzo duża zmienność profilu trasy… niosą rewelacyjnie. Trzy kilometry przed metą punkt z kawą i dokładasz aż na wyjechanie się.

X1
Tegoroczny 43 Tartu Maraton wygrywa Norweg Roenning Eldar z czasem 2:43:41

DSCN7682
Na mecie wyświetlane czasy 31 i 63km

DSCN7712
Dziewczęta w żółtych plastronach wręczają medale

DSCN7714
Dziewczęta w czerwonych odpinają chipy

DSCN7695
Jest pamiątkowy medal z logo Tartu Maraton (biegacz na nartach)

Gdy ja upajam się pierwszymi chwilami szczęścia ukończenia maratonu

DSCN7698
Paweł i Tadek przebrani, wyluzowani buszują po sportowym miasteczku

20150215_144118
Madzia na mecie

DSCN7726
Madzia grzeje się przy ognisku w towarzystwie Jurka, w oczekiwaniu na mamę.

DSCN7734
Dotarła Danusia i już z drużyną na serwowanym grzanym piwku

DSCN7737
Przybiegła nawet Lilli a naszej drugiej Danusi wciąż nie ma.
Szarówka, ciemno, zwijają punkt z grzanym piwkiem. Tadek z Pawłem jadą autobusem na start do Otepy po nasz samochód. Grupa Jurka ewakuuje się do chaty. Ja, grzejąc się przy ognisku rozpalonym na stadionie w pobliżu mety wypatruję Danusi. Elektroniczne zegary zawieszone nad linią mety wciąż pracują czyli na trasie muszą być jeszcze jacyś zawodnicy. Wpadają pojedynczo w dużych odstępach. Umówiliśmy się z Danusią, że zadzwoni jeśli będzie schodzić z trasy. Nie dzwoni więc pewnie walczy w ciemnościach.
Wrócił Tadek z Pawłem. Jako jedyni kibice wraz z garstką organizatorów czekamy na ostatnich twardzieli-maruderów. Do zamknięcia trasy pozostała wprawdzie godzina ale czy w ciemnościach można biec?
Jakieś poruszenie, okrzyki i walenie w bandy. Z mroku w osi ostatniej prostej wyłaniają się dwie sylwetki i „raźnie” zmierzają w torach do mety. Potężna biała mysz i drobniutka … nasza Danusia.
DSCN7744
Ostatni zawodnicy na 63 i31 km, którzy ukończyli 43 Tartu Maraton razem mijają metę i ambitnie na wesoło wpisują się w historię tegorocznego biegu.

DSCN7761
Danusia i sympatyczna mysz (Estończyk Jurgen)

Wyniki Ratraków:

Ratraki na 63km

(zwycięzca 2:43:41 Norweg Roenning Eldar)

.970 – 4:02:36 – Ptak Paweł
1220 – 4:12:38 – Piesyk Tadeusz
2628 – 5:06:35 – Arabas Krzysztof
3326 – 5:35:06 – Pieprzycki Jerzy
3358 – 5:36:39 – Kuczyńska Magda
4189 – 6:40:33 – Kuczyńska Danuta

Ratraki na 31km

(zwycięzca 1:35:24 – Estończyk Jogi Mattias)

.806 – 3:18:55 – Wisełka Andrzej
1182 – 5:27:52 – Boryś Danuta

W 43 Tartu Maraton startowało 25 Polaków.

Ten wpis został opublikowany w kategorii 43. Tartu Maraton - 2015. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

777 odpowiedzi na „43. TARTU MARATON

 1. Pingback: anybunny.mobi/latest/

 2. Pingback: mobilebestporn

 3. Pingback: dudesex

 4. Pingback: http://www.moviesxxx.biz

 5. Pingback: amazingpornz.org

 6. Pingback: writeaessay

 7. Pingback: Canadian cialis

 8. Pingback: Viagra generique

 9. Pingback: writeaessay

 10. Pingback: Cialis 5 mg

 11. Pingback: Viagra 20 mg best price

 12. Pingback: Cheap cialis

 13. Pingback: Viagra cialis levitra

 14. Pingback: Viagra canada

 15. Pingback: Cialis 20 mg

 16. Pingback: Cialis online

 17. Pingback: Ambika Ahuja Jaipur Escorts

 18. Pingback: NEHA TYAGI MODEL JAIPUR ESCORTS

 19. Pingback: JAIPUR ESCORTS ALIYA SINHA

 20. Pingback: XXX PORN BANGALORE COMPANION ESCORTS

 21. Pingback: Dhruvi Jaipur Escorts

 22. Pingback: JAIPUR ESCORTS MODEL DRISHYA

 23. Pingback: Heena Khan Bangalore Escorts

 24. Pingback: Jiya Malik High Profile Jaipur Escorts Model

 25. Pingback: FUN WITH JAIPUR ESCORTS PUJA KAUR

 26. Pingback: XXX BANGALORE ESCORTS

 27. Pingback: XXX PORN SAPNA CHAUDHARY ESCORTS

 28. Pingback: Selly Arora Independent Bangalore Escorts

 29. Pingback: Enjoy With Jaipur Escorts Tanisha Walia

 30. Pingback: RUBEENA RUSSIAN BANGALORE ESCORTS

 31. Pingback: Bristy Roy Independent Bangalore Escorts

 32. Pingback: XXX PORN SRUTHI PATHAK MODEL ESCORTS

 33. Pingback: Bangalore Escorts Sneha Despandey

 34. Pingback: XXX PORN MODEL HONEY PREET ESCORTS

 35. Pingback: XXX PORN Radhika Apte Model Escort

 36. Pingback: Kolkata Escorts

 37. Pingback: Goa Escorts

 38. Pingback: Cialis prices

 39. Pingback: essayforme

 40. Pingback: Buy cialis

 41. Pingback: Cialis prices

 42. Pingback: Generic cialis

 43. Pingback: Ruby Sen Kolkata Independent Escorts

 44. Pingback: Diana Diaz Goa Independent Escorts Services

 45. Pingback: Diksha Arya Independent Escorts Services in Kolkata

 46. Pingback: Devika Kakkar Goa Escorts Services

 47. Pingback: Rebecca Desuza Goa Independent Escorts Services

 48. Pingback: Yamini Mittal Independent Escorts Services in Goa

 49. Pingback: Simmi Mittal Kolkata Escorts Services

 50. Pingback: Kolkata Escorts Services Ragini Mehta

 51. Pingback: Navya Sharma Independent Kolkata Escorts Services

 52. Pingback: Elisha Roy Goa Independent Escorts Services

 53. Pingback: Alisha Oberoi Kolkata Escorts Services

 54. Pingback: Divya Arora Goa Independent Escorts Services

 55. Pingback: Simran Batra Independent Escorts in Kolkata

 56. Pingback: Ashna Ahuja Escorts Services in Kolkata

 57. Pingback: Sofia Desai Escorts Services in Goa

 58. Pingback: Goa Escorts Services Drishti Goyal

 59. Pingback: Mayra Khan Escorts Services in Kolkata

 60. Pingback: Sruthi Pathak Escorts in Bangalore

 61. Pingback: Ambika Ahuja Jaipur Escorts Services

 62. Pingback: amateurgirls6794

 63. Pingback: sirius latest movs26

 64. Pingback: comment894

 65. Pingback: comment579

 66. Pingback: comment487

 67. Pingback: comment29

 68. Pingback: comment312

 69. Pingback: comment614

 70. Pingback: comment827

 71. Pingback: comment802

 72. Pingback: comment646

 73. Pingback: comment281

 74. Pingback: comment803

 75. Pingback: comment393

 76. Pingback: comment365

 77. Pingback: comment609

 78. Pingback: comment541

 79. Pingback: comment984

 80. Pingback: comment426

 81. Pingback: comment305

 82. Pingback: comment641

 83. Pingback: comment671

 84. Pingback: comment383

 85. Pingback: comment783

 86. Pingback: comment158

 87. Pingback: comment788

 88. Pingback: comment230

 89. Pingback: comment91

 90. Pingback: comment265

 91. Pingback: comment217

 92. Pingback: comment167

 93. Pingback: comment208

 94. Pingback: comment918

 95. Pingback: comment454

 96. Pingback: comment678

 97. Pingback: comment524

 98. Pingback: comment841

 99. Pingback: comment608

 100. Pingback: comment587

 101. Pingback: comment431

 102. Pingback: comment533

 103. Pingback: comment185

 104. Pingback: comment214

 105. Pingback: comment932

 106. Pingback: comment766

 107. Pingback: comment601

 108. Pingback: comment197

 109. Pingback: comment734

 110. Pingback: comment40

 111. Pingback: comment417

 112. Pingback: comment277

 113. Pingback: comment520

 114. Pingback: comment216

 115. Pingback: comment178

 116. Pingback: comment941

 117. Pingback: comment573

 118. Pingback: comment490

 119. Pingback: comment890

 120. Pingback: comment590

 121. Pingback: Sruthi Pathak Bangalore Female Escorts

 122. Pingback: sirius latest movs22 abdu23na7871 abdu23na24

 123. Pingback: latestvideo sirius358 abdu23na7321 abdu23na86

 124. Pingback: jigdf43g6914 afeu23na1083 abdu23na95

 125. Pingback: sfgjidfgn335 afeu23na6063 abdu23na42

 126. Pingback: tubepla88 afeu23na2966 abdu23na58

 127. Pingback: 973SJQfw2Xc

 128. Pingback: hdmobilesex.me

 129. Pingback: cialis without a doctor's prescription

 130. Pingback: Sruthi Pathak Bangalore Escorts Services

 131. Pingback: tedwap.me

 132. Pingback: Trully Independent Bangalore Escorts

 133. Pingback: click here

 134. Pingback: Trully Independent Bangalore Escorts Services

 135. Pingback: Fiza Khan Kolkata Independent Call Girls Services

 136. Pingback: cialis lowest price

 137. Pingback: ABrand

 138. Pingback: Ruchika Roy Kolkata Escorts Call Girls Services

 139. Pingback: tadalafil 40 mg

 140. Pingback: cialis pills

 141. Pingback: cialis pills for sale

 142. Pingback: cialis tablets australia

 143. Pingback: cost cialis 20mg

 144. Pingback: generic cialis 20mg

 145. Pingback: generic cialis available

 146. Pingback: generic cialis tadalafil

 147. Pingback: generic cialis tadalafil uk

 148. Pingback: tadalafil generic

 149. Pingback: tadalafil generic best price

 150. Pingback: tadalafil without a doctor prescription

 151. Pingback: cialis generic

 152. Pingback: cialis generic name

 153. Pingback: cialis generic availability

 154. Pingback: cialis generic availability 2018

 155. Pingback: cialis generic prices

 156. Pingback: cialis generic tadalafil

 157. Pingback: cialis generic pharmacy

 158. Pingback: levitra generic

 159. Pingback: sildenafil citrate

 160. Pingback: levofloxacin 750 mg

 161. Pingback: viagra 100mg

 162. Pingback: sildenafil 100mg

 163. Pingback: azithromycin 250 mg

 164. Pingback: augmentin 875 mg

 165. Pingback: amiodarone 200 mg

 166. Pingback: lipitor generic

 167. Pingback: simvastatin 20 mg

 168. Pingback: best price for viagra

 169. Pingback: diflucan 150 mg

 170. Pingback: levitra 20 mg

 171. Pingback: viagra pills

 172. Pingback: cialis 20mg tablets prices

 173. Pingback: levitra 20mg best price

 174. Pingback: biaxin generic

 175. Pingback: biaxin antibiotic

 176. Pingback: cost of biaxin antibiotic

 177. Pingback: biaxin coupon

 178. Pingback: biaxin coupons

 179. Pingback: fluoxetine hcl

 180. Pingback: fluoxetine 20 mg

 181. Pingback: prozac generic

 182. Pingback: prozac medication

 183. Pingback: fluoxetine 10 mg

 184. Pingback: alprostadil

 185. Pingback: alprostadil price

 186. Pingback: buy cialis

 187. Pingback: cialis oral jelly

 188. Pingback: 2019

 189. Pingback: cleantalkorg2.ru

 190. Pingback: #macron #Lassalle

 191. Pingback: a2019-2020

 192. Pingback: facebook

 193. Pingback: facebook1

 194. Pingback: javsearch.mobi

 195. Pingback: buy viagra

 196. Pingback: cialis

 197. Pingback: viagra

 198. Pingback: cialis coupon

 199. Pingback: cialis 20mg

 200. Pingback: levitra

 201. Pingback: generic cialis

 202. Pingback: cialis online

 203. Pingback: tadalafil 5mg

 204. Pingback: tadalafil 20mg

 205. Pingback: viagra tablets

 206. Pingback: Fiza Khan Kolkata Independent Escorts Call Girls Services

 207. Pingback: sildenafil

 208. Pingback: Fiza Khan Kolkata Call Girls Escorts Services

 209. Pingback: tadalafil

 210. Pingback: cialis dosage

 211. Pingback: Diksha Arya Kolkata Escorts Call Girls Services

 212. Pingback: cialis prices

 213. Pingback: cialis tablets

 214. Pingback: viagra vs cialis

 215. Pingback: generic viagra

 216. Pingback: Diksha Arya Kolkata Independent Escorts Call Girls Services

 217. Pingback: viagra connect

 218. Pingback: viagra without doctor prescription

 219. Pingback: viagra natural

 220. Pingback: cialis vs viagra

 221. Pingback: tadalafil 20 mg

 222. Pingback: cialis 20 mg

 223. Pingback: cialis 5 mg

 224. Pingback: cheap cialis

 225. Pingback: cialis coupons

 226. Pingback: cialis canada

 227. Pingback: viagra online

 228. Pingback: viagra prices

 229. Pingback: viagra generic

 230. Pingback: generic viagra 100mg

 231. Pingback: viagra coupons

 232. Pingback: cheap viagra

 233. Pingback: generic viagra available

 234. Pingback: buy viagra online

 235. Pingback: viagra tablet

 236. Pingback: sildenafil 20 mg

 237. Pingback: sildenafil 100

 238. Pingback: buy biaxin

 239. Pingback: buy ceftin

 240. Pingback: buy chloromycetin

 241. Pingback: buy biaxin online

 242. Pingback: buy ceftin online

 243. Pingback: chloromycetin

 244. Pingback: buy cordarone

 245. Pingback: example.org.17

 246. Pingback: cialis 20mg generic

 247. Pingback: female viagra

 248. Pingback: sildenafil tablets

 249. Pingback: prednisone 20 mg

 250. Pingback: buy sildenafil

 251. Pingback: sildenafil generic

 252. Pingback: viagra doctor prescription

 253. Pingback: sildenafil 50 mg

 254. Pingback: sildenafil coupons

 255. Pingback: sildenafil 100 mg

 256. Pingback: sildenafil citrate 100mg

 257. Pingback: buy cialis online

 258. Pingback: cialis tadalafil

 259. Pingback: sildenafil citrate tablets

 260. Pingback: sildenafil citrate pricing

 261. Pingback: free bitcoin cash

 262. Pingback: ceftin antibiotic

 263. Pingback: cephalexin 500mg

 264. Pingback: ciprofloxacin 500mg

 265. Pingback: fluconazole 150 mg

 266. Pingback: levofloxacin 500 mg

 267. Pingback: cefdinir 300 mg

 268. Pingback: bactrim antibiotic

 269. Pingback: 100mg viagra without a doctor prescription

 270. Pingback: natural viagra

 271. Pingback: viagra on line

 272. Pingback: over the counter viagra

 273. Pingback: female viagra pills

 274. Pingback: viagra for men

 275. Pingback: viagra for women

 276. Pingback: viagra without a doctor prescription

 277. Pingback: viagra without a doctor prescription usa

 278. Pingback: viagra medicine online order

 279. Pingback: viagra without doctor prescription usa

 280. Pingback: cialis generico

 281. Pingback: cialis generika

 282. Pingback: tadalafila

 283. Pingback: benefits of amitriptyline

 284. Pingback: baclofen flexeril

 285. Pingback: max dose of escitalopram

 286. Pingback: prednisone for wheezing

 287. Pingback: cialis cost

 288. Pingback: cialis cooupons

 289. Pingback: cialis free trial

 290. Pingback: atorvastatin

 291. Pingback: cymbalta

 292. Pingback: atorvastatin 10 mg

 293. Pingback: cymbalta dosage

 294. Pingback: cialis online pharmacy

 295. Pingback: atorvastatin 10mg

 296. Pingback: cymbalta for pain

 297. Pingback: cymbalta generic

 298. Pingback: levitra coupon

 299. Pingback: cymbalta medication

 300. Pingback: levitra dosage

 301. Pingback: cialis side effects

 302. Pingback: cymbalta reviews

 303. Pingback: cymbalta side effects

 304. Pingback: levitra vs viagra

 305. Pingback: cymbalta withdrawal

 306. Pingback: vardenafil

 307. Pingback: duloxetine

 308. Pingback: vardenafil 20 mg

 309. Pingback: duloxetine 20 mg

 310. Pingback: vardenafil 20mg

 311. Pingback: duloxetine hcl

 312. Pingback: duloxetine side effectss

 313. Pingback: duloxetine 60 mg

 314. Pingback: Cheap

 315. Pingback: Nidika Offer Call Girls in Bangalore

 316. Pingback: buy cialis generic tadalafil

 317. Pingback: augmentin

 318. Pingback: levaquin

 319. Pingback: augmentin 875

 320. Pingback: buy levitra

 321. Pingback: levaquin 500 mg

 322. Pingback: levaquin 750 mg

 323. Pingback: cheap levitra

 324. Pingback: buy levitra online

 325. Pingback: augmentin and alcohol

 326. Pingback: levaquin antibiotic

 327. Pingback: augmentin antibiotic

 328. Pingback: generic levitra

 329. Pingback: levaquin dosage

 330. Pingback: augmentin dosage

 331. Pingback: levaquin for uti

 332. Pingback: augmentin dose

 333. Pingback: levaquin lawsuit

 334. Pingback: augmentin for dogs

 335. Pingback: cialis 20mg tablet prices

 336. Pingback: levaquin renal dose

 337. Pingback: levitra 20mg

 338. Pingback: augmentin for uti

 339. Pingback: levitra cost

 340. Pingback: levaquin side effects

 341. Pingback: augmentin side effects

 342. Pingback: levaquin uses

 343. Pingback: augmentin uses

 344. Pingback: what is levaquin

 345. Pingback: augmentin vs amoxicillin

 346. Pingback: levitra online

 347. Pingback: side effects augmentin

 348. Pingback: what is augmentin

 349. Pingback: levitra prices

 350. Pingback: cialis pharmacy

 351. Pingback: levitra recviews

 352. Pingback: levitra side effects

 353. Pingback: levitra vs cialis

 354. Pingback: cialis without a doctor prescription

 355. Pingback: vardenafil generic

 356. Pingback: vardenafil hcl 20mg

 357. Pingback: what is levitra

 358. Pingback: free cialis

 359. Pingback: 5mg cialis

 360. Pingback: free cialis coupon

 361. Pingback: cialis copay card

 362. Pingback: free cialis samples

 363. Pingback: cialis patent expiration

 364. Pingback: buying cialis online

 365. Pingback: generic cialis canada

 366. Pingback: canadian cialis

 367. Pingback: cialis coupons printable

 368. Pingback: cialis price

 369. Pingback: generic cialis reviews

 370. Pingback: canadian pharmacy cialis

 371. Pingback: cialis daily

 372. Pingback: cialis professional

 373. Pingback: cialis reviews

 374. Pingback: generic for cialis

 375. Pingback: cheap cialis generic

 376. Pingback: cialis dosage information

 377. Pingback: cialis samples

 378. Pingback: cheap generic cialis

 379. Pingback: cialis drug interactions

 380. Pingback: cialis saving card

 381. Pingback: liquid cialis

 382. Pingback: cialis for sale

 383. Pingback: marley generics cialis

 384. Pingback: cialis for women

 385. Pingback: cialis soft

 386. Pingback: natural cialis

 387. Pingback: cialis 5mg

 388. Pingback: no prescription cialis

 389. Pingback: cialis 5mg coupon

 390. Pingback: cialis from canada

 391. Pingback: cialis walmart

 392. Pingback: non prescription cialis

 393. Pingback: cialis wikipedia

 394. Pingback: online cialis

 395. Pingback: cialis generic canada

 396. Pingback: cialis without prescription

 397. Pingback: otc cialis

 398. Pingback: cialis and alcohol

 399. Pingback: cialis medication

 400. Pingback: cost of cialis

 401. Pingback: tadalista vs cialis

 402. Pingback: cialis black

 403. Pingback: cialis on line

 404. Pingback: discount cialis

 405. Pingback: dutch women viagra

 406. Pingback: generic viagra online pharmacy

 407. Pingback: cialis over the counter at walmart

 408. Pingback: pfizer generic viagra

 409. Pingback: sildenafil 20 mg tablet vs viagra

 410. Pingback: sophia viagra

 411. Pingback: viagra dosage recommendations

 412. Pingback: viagra for sale

 413. Pingback: viagra online canada pharmacy

 414. Pingback: cialis generic tadalafil 10mg

 415. Pingback: cialis generic tadalafil 60mg

 416. Pingback: cialis generic tadalafil walmart

 417. Pingback: cialis generic tadalafil for sale

 418. Pingback: cialis generic tadalafil india

 419. Pingback: viagra sex

 420. Pingback: cialis prices 10mg

 421. Pingback: viagra side effects

 422. Pingback: cialis prices 100mg

 423. Pingback: viagra without a doctor prescription from canada

 424. Pingback: cialis prices 20mg

 425. Pingback: cialis prices 5mg

 426. Pingback: generic cialis tadalafil 20mg

 427. Pingback: cialis prices walmart

 428. Pingback: generic cialis pricing

 429. Pingback: best place to buy cialis online without script

 430. Pingback: generic viagra sildenafil citrate

 431. Pingback: buy cialis canada online

 432. Pingback: sildenafil 100mg tablets

 433. Pingback: buy cialis online without script

 434. Pingback: sildenafil 20 mg tablet

 435. Pingback: where can i buy cialis over the counter at walmart

 436. Pingback: where to buy cialis online safely

 437. Pingback: sildenafil citrate 20 mg

 438. Pingback: sildenafil dosage

 439. Pingback: sildenafil side effects

 440. Pingback: canadian viagra

 441. Pingback: cost of viagra

 442. Pingback: generic viagra prices

 443. Pingback: herbal viagra

 444. Pingback: marley generic viagra

 445. Pingback: online pharmacy viagra

 446. Pingback: online viagra

 447. Pingback: real viagra

 448. Pingback: viagra alternative

 449. Pingback: viagra cost

 450. Pingback: cialis vs levitra

 451. Pingback: viagra in action

 452. Pingback: viagra online pharmacy

 453. Pingback: generic cialis online

 454. Pingback: viagra pill

 455. Pingback: viagra price

 456. Pingback: viagra generic availability

 457. Pingback: cialis 20 mg best price

 458. Pingback: generic cialis at walmart

 459. Pingback: buy generic cialis

 460. Pingback: we-b-tv.com

 461. Pingback: hs;br

 462. Pingback: tureckie_serialy_na_russkom_jazyke

 463. Pingback: tureckie_serialy

 464. Pingback: serialy

 465. Pingback: 00-tv.com

 466. Pingback: +1+

 467. Pingback: æóêè+2+ñåðèÿ

 468. Pingback: Ñìîòðåòü ñåðèàëû îíëàéí âñå ñåðèè ïîäðÿä

 469. Pingback: Ñìîòðåòü âñå ñåðèè ïîäðÿä

 470. Pingback: watch

 471. Pingback: âûòîïêà âîñêà

 472. Pingback: ++++++

 473. Pingback: HD-720

 474. Pingback: guardians+of+the+galaxy+2

 475. Pingback: strong woman do bong soon

 476. Pingback: my id is gangnam beauty

 477. Pingback: guardians of the galaxy vol 2

 478. Pingback: 2020

 479. Pingback: kpop+star+season+6+ep+9

 480. Pingback: Video

 481. Pingback: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 482. Pingback: wwin-tv.com

 483. Pingback: Hyderabad Escorts Call Girls Services

 484. Pingback: Pune Escorts Services Call Girls

 485. Pingback: movies

 486. Pingback: movies online

 487. Pingback: karan johar

 488. Pingback: Top Movies

 489. Pingback: Movies1

 490. Pingback: 11 10 2019

 491. Pingback: Bangalore Cheap Escorts Sevices

 492. Pingback: smotretonline2015.ru

 493. Pingback: Serial smotret

 494. Pingback: kinokrad

 495. Pingback: kinokrad 2020

 496. Pingback: ñïèñîê íîâûõ ôèëüìîâ

 497. Pingback: Watch TV Shows

 498. Pingback: casino

 499. Pingback: Kinokrad 2019 Kinokrad Hd

 500. Pingback: filmy-kinokrad

 501. Pingback: kinokrad-2019

 502. Pingback: filmy-2019-kinokrad

 503. Pingback: serial

 504. Pingback: cerialest.ru

 505. Pingback: youtube2019.ru

 506. Pingback: dorama hdrezka

 507. Pingback: movies hdrezka

 508. Pingback: HDrezka

 509. Pingback: kinosmotretonline

 510. Pingback: LostFilm HD 720

 511. Pingback: trustedmdstorefy.com

 512. Pingback: bofilm ñåðèàë

 513. Pingback: bofilm

 514. Pingback: 1 seriya

 515. Pingback: Êîíñóëüòàöèÿ ïñèõîëîãà

 516. Pingback: topedstoreusa.com

 517. Pingback: hqcialismht.com

 518. Pingback: viagramdtrustser.com

 519. Pingback: 4serial.com

 520. Pingback: See-Season-1

 521. Pingback: Evil-Season-1

 522. Pingback: Evil-Season-2

 523. Pingback: Evil-Season-3

 524. Pingback: Evil-Season-4

 525. Pingback: Dollface-Season-1

 526. Pingback: Queer-Eye-We-re-in-Japan-Season-1

 527. Pingback: nileriver

 528. Pingback: cupooftea

 529. Pingback: serial 2020

 530. Pingback: Dailymotion

 531. Pingback: Watch+movies+2020

 532. Pingback: serial-video-film-online

 533. Pingback: tvrv.ru

 534. Pingback: 1plus1serial.site

 535. Pingback: #1plus1

 536. Pingback: 1plus1

 537. Pingback: Watch Movies Online

 538. Pingback: Film

 539. Pingback: Film 2020

 540. Pingback: Film 2021

 541. Pingback: Top 10 Best

 542. Pingback: watch online TV LIVE

 543. Pingback: human design

 544. Pingback: dizajn cheloveka

 545. Pingback: human-design-space

 546. Pingback: koma 2020

 547. Pingback: hischnye-pticy-hisxne-ptic

 548. Pingback: The-Gentlemen

 549. Pingback: led-2

 550. Pingback: pod-vodoi

 551. Pingback: vk 2020

 552. Pingback: parazity-oskar-2020

 553. Pingback: human design human design

 554. Pingback: DSmlka

 555. Pingback: +

 556. Pingback: ¯jak Son³k

 557. Pingback: astrolog

 558. Pingback: film-kalashnikov-watch

 559. Pingback: watch online

 560. Pingback: kinoxaxru.ru

 561. Pingback: pobachennya u vegas

 562. Pingback: Proshanie so Stalinym

 563. Pingback: strelcov 2020

 564. Pingback: film t-34

 565. Pingback: online pharmacy

 566. Pingback: canadian pharmacy

 567. Pingback: Beograd film 2020

 568. Pingback: psiholog

 569. Pingback: psyhelp_on_line

 570. Pingback: coronavirus

 571. Pingback: PSYCHOSOCIAL

 572. Pingback: rasstanovka hellinger

 573. Pingback: Cherekasi film 2020

 574. Pingback: film doktor_liza

 575. Pingback: djoker film

 576. Pingback: gidonline-filmix.ru

 577. Pingback: koronavirus-v-ukraine-doktor-komarovskiy

 578. Pingback: Canadian Online Pharmacies

 579. Pingback: Canadian Pharcharmy Online

 580. Pingback: Goa Escorts Call Girls Services

 581. Pingback: Bangalore Escorts Services

 582. Pingback: t.me/psyhell

 583. Pingback: Ïñèõîëîã îíëàéí

 584. Pingback: viagra pills

 585. Pingback: bitly.com

 586. Pingback: viagra over the counter

 587. Pingback: viagra coupon

 588. Pingback: otc viagra

 589. Pingback: rlowcostmd.com

 590. Pingback: bitly

 591. Pingback: movies-tekstmovies-tekst

 592. Pingback: Zemlyane 2005 smotret onlajn

 593. Pingback: pharmacy

 594. Pingback: smotret onlajn besplatno v kachestve hd 1080

 595. Pingback: gusmeasu.com

 596. Pingback: movies-unhinged-film

 597. Pingback: malenkie-zhenshhiny-2020

 598. Pingback: dom 2

 599. Pingback: zoom-psykholog

 600. Pingback: zoom-viber-skype

 601. Pingback: Vratar Galaktiki Film, 2020

 602. Pingback: Vratar

 603. Pingback: Cherkassy 2020

 604. Pingback: chernobyl-hbo-2019-1-sezon

 605. Pingback: moskva-psiholog

 606. Pingback: batmanapollo.ru

 607. Pingback: 323

 608. Pingback: 525

 609. Pingback: dom2-ru

 610. Pingback: Tenet Online

 611. Pingback: psy psy psy psy

 612. Pingback: krsmi.ru

 613. Pingback: like-v.ru

 614. Pingback: CFOSPUK

 615. Pingback: MAMprEj

 616. Pingback: fgu0ygW

 617. Pingback: Bangalore Escorts

 618. Pingback: akmeologiya

 619. Pingback: dizain cheloveka

 620. Pingback: human-design-hd

 621. Pingback: batmanapollo

 622. Pingback: tsoy

 623. Pingback: 44548

 624. Pingback: 44549

 625. Pingback: hod-korolevy-2020

 626. Pingback: HD

 627. Pingback: 158444

 628. Pingback: groznyy-serial-2020

 629. Pingback: 38QvPmk

 630. Pingback: bitly.com/doctor-strange-hd

 631. Pingback: bitly.com/eternals-online

 632. Pingback: bitly.com/maior-grom

 633. Pingback: matrica-film

 634. Pingback: dzhonuikfilm4

 635. Pingback: bitly.com/batman20212022

 636. Pingback: bitly.com/venom-2-smotret-onlajn

 637. Pingback: bitly.com/nevremyaumirat

 638. Pingback: bitly.com/kingsmankingsman

 639. Pingback: bitly.com/3zaklyatie3

 640. Pingback: bitly.com/1dreykfilm

 641. Pingback: bitly.com/topgunmavericktopgun

 642. Pingback: bitly.com/flash2022

 643. Pingback: bitly.com/fantasticheskietvari3

 644. Pingback: bitly.com/wonderwoman1984hd

 645. Pingback: 1444

 646. Pingback: 232dfsad

 647. Pingback: cleantalkorg2.ru/sitemap.xml

 648. Pingback: join vk

 649. Pingback: vk login

 650. Pingback: svaty—7—sezon

 651. Pingback: svaty 7 sezon

 652. Pingback: svaty 7

 653. Pingback: tik tok

 654. Pingback: clubhouse invite

 655. Pingback: img

 656. Pingback: img1

 657. Pingback: liga spravedlivosti 2021

 658. Pingback: The Revenant

 659. Pingback: 2021

 660. Pingback: D4

 661. Pingback: 777

 662. Pingback: link

 663. Pingback: 4569987

 664. Pingback: news news news

 665. Pingback: psy

 666. Pingback: psy2022

 667. Pingback: projectio-freid

 668. Pingback: kinoteatrzarya.ru

 669. Pingback: topvideos

 670. Pingback: afisha-kinoteatrov.ru

 671. Pingback: Ukrainskie-serialy

 672. Pingback: site

 673. Pingback: top

 674. Pingback: soderzhanki-3-sezon-2021.online

 675. Pingback: chelovek-iz-90-h

 676. Pingback: podolsk-region.ru

 677. Pingback: bender na4alo 2021

 678. Pingback: blogery_i_dorogi

 679. Pingback: blogery_i_dorogi 2 blogery_i_dorogi

 680. Pingback: chernaya vodova

 681. Pingback: 66181

 682. Pingback: Porno

 683. Pingback: vechernyy urgant

 684. Pingback: ukraine

 685. Pingback: A3ixW7AS

 686. Pingback: gidonline-ok-google

 687. Pingback: KremlinTeam

 688. Pingback: medunitsa.ru

 689. Pingback: kremlin-team.ru

 690. Pingback: psychophysics.ru

 691. Pingback: Suicide Squad 2

 692. Pingback: hizhnyak-07-08-2021

 693. Pingback: Duna 2021

 694. Pingback: 3rpUI4X

 695. Pingback: uliocx

 696. Pingback: Russia launches Ukraine

 697. Pingback: z.globus-kino.ru

 698. Pingback: filmfilmfilmes

 699. Pingback: gRh9UPV

 700. Pingback: 9-05-2022

 701. Pingback: TopGun2022

 702. Pingback: XVIDEOS video XVideos xv XVIDEOS

 703. Pingback: Netflix

 704. Pingback: Krylya-nad-Berlinom

 705. Pingback: moskva psiholog online

 706. Pingback: psy online

 707. Pingback: uels ukrain

 708. Pingback: DPTPtNqS

 709. Pingback: qQ8KZZE6

 710. Pingback: D6tuzANh

 711. Pingback: SHKALA TONOV

 712. Pingback: Øêàëà òîíîâ

 713. Pingback: russianmanagement.com

 714. Pingback: 3Hk12Bl

 715. Pingback: 3NOZC44

 716. Pingback: 01211

 717. Pingback: tor-lyubov-i-grom

 718. Pingback: film-tor-2022

 719. Pingback: hd-tor-2022

 720. Pingback: hdorg2.ru

 721. Pingback: Psikholog

 722. Pingback: netstate.ru

 723. Pingback: tor-lyubov-i-grom.ru

 724. Pingback: chelovek soznaniye mozg

 725. Pingback: bit.ly

 726. Pingback: bucha killings

 727. Pingback: War in Ukraine

 728. Pingback: Ukraine news – live

 729. Pingback: The Latest Ukraine News

 730. Pingback: stats

 731. Pingback: Anonim

 732. Pingback: smotret-polnyj-film-smotret-v-khoroshem-kachestve

 733. Pingback: filmgoda.ru

 734. Pingback: rodnoe-kino-ru

 735. Pingback: stat.netstate.ru

 736. Pingback: sY5am

 737. Pingback: Vuoi un pene più spesso?

 738. Pingback: Dom drakona

 739. Pingback: JGXldbkj

 740. Pingback: aOuSjapt

 741. Pingback: ìûøëåíèå

 742. Pingback: psikholog moskva

 743. Pingback: Usik Dzhoshua 2 2022

 744. Pingback: Dim Drakona 2022

 745. Pingback: TwnE4zl6

 746. Pingback: Как избавиться от тревоги

 747. Pingback: как избавиться от тревоги и навязчивых мыслей

 748. Pingback: как избавиться от тревоги и стресса

 749. Pingback: как избавиться от тревоги и страха

 750. Pingback: psy 3CtwvjS

 751. Pingback: reduslim opinioni

 752. Pingback: reduslim si trova in farmacia

 753. Pingback: reduslim farmacia

 754. Pingback: reduslim controindicazioni

 755. Pingback: reduslim controindicazioni

 756. Pingback: reduslim opinioni

 757. Pingback: reduslim

 758. Pingback: reduslim si trova in farmacia

 759. Pingback: как избавиться от тревоги и страха

 760. Pingback: как избавиться от тревоги и страха

 761. Pingback: Reduslim Precio en la farmacia

 762. Pingback: Reduslim Precio en la farmacia

 763. Pingback: как избавиться от тревоги и стресса

 764. Pingback: как избавиться от тревоги

 765. Pingback: как избавиться от тревоги

 766. Pingback: как избавиться от тревоги

 767. Pingback: programma peredach na segodnya

 768. Pingback: как избавиться от тревоги и навязчивых мыслей

 769. Pingback: psycholog-v-moskve.ru

 770. Pingback: psycholog-moskva.ru

 771. Pingback: 3qAIwwN

 772. Pingback: sezons.store

 773. Pingback: как избавиться от тревоги и стресса

 774. Pingback: как избавиться от тревоги и стресса

 775. Pingback: как избавиться от тревоги и страха

 776. Pingback: как избавиться от тревоги и стресса

 777. Pingback: как избавиться от тревоги

Możliwość komentowania jest wyłączona.